Kategoriler: BOY UZATAN BESİNLERVideo Serisi

Boy Uzatan Besin Tavsiyeleri – 9 Etkili Besin

Beslenme, boy uzaması sürecinde rol oynayan en önemli faktörlerden biridir. Vücudun büyümesi, dışarıdan aldığımız besinler sayesinde gerçekleştiği için yediğimiz içtiğimiz besinlere dikkat etmemiz uzama sürecinde oldukça önemlidir.

Vücudun günlük protein, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayarak uzama sürecine katkıda bulunabilirsin. Boyunun maksimum kaç cm olacağı genetik yapına bağlı olmasına rağmen, beslenme, uyku, egzersiz, stres gibi çevresel faktörler; genetiğinin çizdiği üst sınıra ulaşıp ulaşamayacağını belirler.

Bizim amacımız genetiğinin çizdiği üst sınıra ulaşmanı sağlamak… Bunun için bu yazımızda, boyunun uzama sürecini olumlu yönde etkileyecek besin tavsiyelerinde bulunacağım. Hazırsan başlayalım!

Boy Uzatan En Etkili 9 Besin Tavsiyesi

1) Sebze-Meyve:

Lifli, vitamin açısından zengin sebze ve meyveleri mutlaka tüketmelisin. Özellikle A vitamini açısından zengin besinler tüketmen boyuna olumlu katkıda bulunacaktır. Havuç, kırmızı biber, yumurta sarısı, süt, yeşil sarı sebzeler, portakal, sarı meyveler, karpuz ve greyfurt tüketmen vücuduna A vitamini depolamanı sağlar.

A vitamini kalsiyumun vücut içinde tutulmasını sağladığı için, bu vitamini vücuduna almaya gayret etmeni öneririm.

2) Kırmızı Et:

Kırmızı ette yüksek oranda protein bulunmaktadır. Günlük olarak en az 200 gram kadar et tüketmeni öneririm.

3) Süt ve Süt Ürünleri:

Süt ve süt ürünleri harika bir kalsiyum deposudur. Kalsiyumun yanında kalsiyumun vücut içinde tutulmasını sağlayan A vitaminini de içinde barındırır. İçerisinde yüksek oranda protein de bulunur.

Süt, peynir, yoğurt gibi besinleri tüketerek boyunun uzamasına katkıda bulunabilirsin.

4) Yulaf:

Yulaf, içerisinde bol miktarda protein barındırır. Vücudun büyümesi için protein sentezine katkıda bulunur. Her gün 60 gram tüketilmesi tavsiye edilir.

5) Yumurta:

Yumurtada en önemli kısım beyaz olan kısımdır. Yumurta akı ismi verilen bu bölgenin tamamı proteindir. Akının yanında sarısının da tüketilmesi tavsiye edilir. İçinde bol miktarda B2 vitamini bulunur.

Günde 3 yumurta yemeni öneririm.

6) Bakla:

İçinde bulundurduğu besleyici öğelerden dolayı bakla tüketmeni öneriyorum. Baklanın önemli bir özelliği vardır. Büyüme hormonunu arttırıcı bir etkiye sahiptir. Önemli bir L-dopa kaynağıdır. O nedenle bakla ara ara tüketilmesi gereken bir besindir.

7) Ananas:

Gece uyku saatine yakın zamanda tüketilen ananasın büyüme hormonu salgılanımını arttırdığı çeşitli araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Damak tadına da hitap edecek bir meyve olduğu için bu besini fırsat buldukça tüketmeni tavsiye ederim.

8) Karpuz:

Karpuzun içinde bol miktarda L-Citrulline aminoasidi bulunmaktadır. Bu aminoasit büyümede etkin bir role sahip olan L-Arginine aminoasidine dönüşürerek vücudun büyüme sürecine önemli bir katkıda bulunur.

Yazları çıkan bu meyveyi, yaz boyunca mutlaka tüket.

9) Kuru Meyveler:

Kuru meyvelerde yüksek oranda L-Arginine aminoasidi bulunmaktadır. Bu aminoasit vücuttaki büyüme hormonu miktarını arttırır. O nedenle kuru meyveleri tüketmeni öneririm.

Erik kurusu, kayısı kurusu, dut kurusu gibi meyve kurularını tüketebilirsin.

Beslenme konusunda verdiğimiz tavsiyeleri dinlersen, boyunun uzama sürecini hızlandırabilirsin. Umarım vermiş olduğumuz bu bilgileri faydalı bulmuşsundur. Eğer faydalı bulduysan lütfen bu bilgileri arkadaşlarınla da paylaşmayı unutma!

Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsan sana tavsiye edeceğim bir kitap var: Hızlı Boy Uzatma Programı

Hızlı Boy Uzatma Programı e-kitap setini okuyarak boyunu bugünden itibaren uzatmaya başlayabilirsin. Şimdilik görüşmek üzere…

Benzer Konular:

Paylaş

Yorumları Göster

 • MERHABA BEN tugberk arslan bu araba kabuksuz meyveler icin yiyecek mi ilac mi onu icin anlamadim

 • Ben 2 Ocak 2003 lüyüm 14 yaşındayım ve boyun 165 kilom 55 bide rivayetlere göre ayak büyük olunca boy da uzun olur muş ayak no 41 acaba boyun daha uzarmı bide anne tarafın uzun boylu mesela kuzenim 194 cm acaba boyum uzarmı

 • Merhaba benim boyu 1.50 doktorada gittim büyüme hücrelerimin kapandigini söyledi yaşım 25
  Buna rağmen bu yukardaki önerilerinizi uygularsam boyum uzar mi? Bir ara boy uzatici tabanlik ta kullandım proprolis hücreler yeniliyor diye onu da kullandım ama bir etki etmedi..

 • merhabalar, ben 17 yaşındayım * aslında yeni girdim * ve boyum 1.55 şuana kadar bir sorunum olmamasına rağmen bununla son zamanlarda çok takmaya başladım ve üzülüyorum açıkçası sağlıksız beslendiğimi de düşünmüyorum. Çevremdekiler de hep * okuldakiler olsun * 1.70 olduğu için gördükçe moralim bozuluyor. Ailem deseniz genetikten artık uzamazsın diyorlar. Derken bıgün işte bu siteye denk geldim sizce uzar mıyım? Ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. Ama lütfen samimi olun yazarken çünkü boş yere umutlanmak istemiyorum.

  • Merhaba Büşra,

   Sitemizdeki yazıları okuyup anlattığımız egzersizleri uygulamaya çalış. Faydasını göreceksin.

Son Yazılar

Boy Uzatma Yolları: 2019 Yılına Özel Harika Bir Yöntem

Boy uzatma yolları da tıpkı her konuda olduğu gibi günden güne gelişme ve değişme gösteriyor. 2000 yılında uygulanan boy uzatma…

% gün önce

Mucizevi Etkiye Sahip Boy Uzatma Egzersizlerini Keşfedin

Boyunuzu kısa sürede uzatmanızı sağlayacak mucizevi egzersizlerin neler olduğunu öğrenmek ister miydiniz? Muhtemelen boyunuzun kısa olmasından şikayetçisiniz ve bir an…

% gün önce

Boy Uzatan Hareketler Serisi: Egzersiz Topuyla En Az 2-4 cm Uzayın

Boy uzatan en etkili hareketlerin neler olduğunu bilseydiniz hayatınız nasıl değişirdi? Öğrendiğiniz hareketleri uygulayarak boyunuzun uzaması için çaba sarf eder…

% gün önce

Bacak Boyunu 2 Haftada 3 cm Uzatan 5 Süper Egzersiz

Bacak boyunu uzatmak isteyen birçok kişi bunu nasıl başarabileceğini merak ediyor. Özellikle 20 yaşından büyük okuyucularımızın bu konuya olan ilgisi…

% gün önce

3-5 cm Uzatan %100 Garantili Boy Uzatma Yöntemi

  Şimdiye kadar birçok boy uzatma yöntemi açıklandı. Ameliyat, çeşitli haplar, akupunktur tabanlıklar, gıda takviyeleri ve daha nicesi… Bu yöntemler…

% gün önce

Güncel Boy Uzatma Yolları Nelerdir? – %100 Etkili Yöntemler

  Boyunu uzatmak isteyen bir kişinin internette aradığı ilk sözcük genellikle “boy uzatma yolları” oluyor. Bu şekilde arama yapan birinin…

% gün önce