Boy Uzatmak İçin En Etkili 25 Egzersiz – 2

Boy Uzatmak İçin En Etkili 25 Egzersiz yazı dizimizin birinci bölümünü okumadıysanız önce onu okumanızı tavsiye ederiz.

Yazının 1. Bölümünü Okumak İçin Tıklayın!

6. Bir Bacak ile Hoplama

En basit egzersizlerden biri olan bu hareket her yerde yapılabilir. Tv izlerken, parkta oynarken ya da başka bir iş yaparken… Elleriniz gökyüzünü gösterirken sol bacağınızın üstünde sekiz kez hoplayın ve sonra aynı şekilde sağ bacağınızın üstünde de hoplayın. Bu zıplama faaliyeti beyin gelişimi, bacakların güçlendirilmesi ve büyüme hormonlaırnın üretimi için çok faydalıdır.

Egzersizi 2 dakika boyunca ara vermeden uygulayın.

7. Pilates Dönmesi

Kollarınız yanlara, avuçlarınız aşağı bakacak şekilde sırt üstü uzanın. Bacaklarınız bitişik olacak şekilde tavana doğru uzatın ve geriye doğru bükerek yere değdirin. Yere değdirmek başlangıçta zor gelebilir ama denedikçe başaracaksınız. Kendinizi ne kadar esnetirseniz, omurganız o kadar uzar. Bu hareketi 20 daniyekik setler halinde 4 set tekrarlayın.

8. İleri Omurga Esnetme

Yerde ayaklarınız önde olacak şekilde dik oturun. Bacaklarınız omuz genişliğinde uzatılmalıdır ve ayaklarınız gergin olmalıdır. Nefes alın ve kollarınızı önünüze doğru uzatın. Bunu yaparken, ileri doğru bükülürken ayak parmak uçlarınıza dokunmaya çalışın.

9. Kedi Esnemesi

Aynı zamanda Hintli Dandwat olarak bilinen bu egzersiz omurganızı açmak, omuzlarınızı, göğsünüzü, avuç içinizi ve sırtınızı güçlendirmek içindir. Karnınızın üstüne bir baskı uygulayarak temel olarak hemstring kaslarınızı esnetir. Kan dolaşımı için faydalıdır.

Kollarınız kilitlenmiş olarak ellerinizi ve dizlerinizi yere koyun. Omurganızı esnetirken nefes alın ve kamburunuzu çıkarırken başınızı aşağı indirirken nefes verin. Omuzlarınızı yüksek ve dirseklerinizi düz tutun. Pelvis kemiğiniz zemine temas etmelidir. Her tekrar 3 ila 8 saniye sürmelidir.

Bunu 5 x 4 set uygulayın.

10. Boyun Eğmek

Elleriniz kalçalarınızda düz durun. Bu pozisyondayken mümkün olduğunca ileri doğru bükülün. Dizlerinizi bükmemeyi ve çenenizi göğsünüzden uzak tutmayı unutmayın. Her tekrar 4-8 saniye sürmelidir.

Bunu 3 x 4 set uygulayın. Yani 3 kere yaptığınızda bir seti tamamlamış olacaksınız.

11.İleri Eğilmek

Bu iyi bilinen ve boy uzatmak için yaygın olarak kullanılan bir egzersizdir. Bacaklarınız birbirine bitişik olacak şekilde durun. Ellerinizi düz uzatın, ileriye doğru eğilin ve dizlerinizi bükmeden ellerinizle yere dokunun. Sonra orijinal pozisyona geri dönün.

Bu hareketi 15 kere tekrarlayın.

12. Zıplama

Bacaklarınızı yakın tutun ve ayak parmaklarınız üzerinde durun. Şimdi en az 2 dakika süreyle elinizi havaya kaldırarak yukarı doğru zıplamaya başlayın.

13. Eller Baştayken Eğilmek

Ellerinizi bir arada boynunuzun arkasına yerleştirip ayakta durun ve mümkün olduğu kadar öne doğru eğilin. Çenenizi göğsünüzün üstüne getirin ama dizlerinizi bükmeyin. Her bir tekrar 4-8 saniye yapılmalıdır. Hareketi 10 kere tekrarlayın.

14. Süper Esneme

Ellerinizi bir arada boynunuzun arkasına yerleştirip ayakta durun  ve kafanızı mümkün olduğunca yukarı ve geriye doğru bükün. Her bir tekrar 5-15 saniye arasında bir süre boyunca devam etmelidir. Bunu 10 kere tekrarlayın.

15. Duvar Esnemesi

Bir duvara karşı ayakta durun ve ellerinizle baskı uygulayarak omurganıza dik bir görünüm vermeye çalışın. Omurganız duvara karşı mümkün olduğunca düz tutulmalıdır. Her tekrar 4 ila 6 saniye yapılmalıdır. Bunu 10 kere tekrarlayın.

16. Bacakları Yukarı Düz Kaldırma

Elleriniz boynunuzun arkasında olacak şekilde karnınızın üstüne uzanın ve bir bacağınızı mümkün olduğunca yukarı kaldırın. Aynı işlemi diğer bacak için de tekrarlayın. Esneme sırasında bacaklarınızı dün tutun. Her bir tekrar 3 ila 5 saniye sürmelidir. Bunu 20 kere tekrarlayın.

17. İki Bacağı Yukarı Düz Kaldırma

Avuçlarınız göğsünüzün yanında aşağı bakacak şekilde sırt üstü uzanın. Her iki bacağınızı birlikte mümkün olduğunca yükseğe kaldırmaya çalışın. Ayaklarınızı düz tutun. Her tekrar 3 saniye sürmelidir. Hareketi 40 kere tekrarlayın.

18. Yokuş Aşağı

Belinizden mümkün olduğunca bükülün ve kollarınızı öne açarak mümkün olduğunca esneyin. Burada esnetmeye odaklanacağınız bölge belinizdir. Her tekrar 4 ila 6 saniye sürmelidir. Hareketi 15 kere tekrarlayın.

19. Masa

Bacaklarınız düz şekilde yere oturun. Avuçiçlerinizi poponuzun yanına yerleştirin ve çenenizi göğsünüze yaslayın. Bu şekildeyken kollarınız düz olacak şekilde dizlerinizi bükün ve bedeninizi yükseltin.

Gövdeniz ve üst bacaklarınız düz olmalı, kollarınız ve alt bacaklarınız yere dik olmalıdır. Tıpkı bir masa gibi olacaksınız. Her tekrar 8 ile 20 saniye yapılmalıdır.

Hareketi 8 kere tekrarlayın.

20. Köprü

Dizleriniz bükülü, ayaklarınız düz ve poponuz mümkün olduğunca yere yakın olacak şekilde uzanın. Kalçalarınızı yükseltip omurganızı kamburlaştırın, dolayısıyla karın kaslarınızı da tavana doğru kaldırmış olursunuz. Sonra eski pozisyona dönün. Bu hareketi yaparken dikkat etmeni gereken nokta vücudunuzun dik olmasıdır.

Her bir tekrar 3-10 saniye sürmelidir.

Hareketi 10 kere tekrarlayın.

21. Ayak Bileği Ağırlıkları

Küçük ağırlıklarla başlayıp kademeli olarak artırabilirsiniz. Bacaklarınızın ağırlıkların baskısıyla esnemesini sağlayın. İşlem bitince ağırlıkları çıkartın ve bacaklarınızı 5-10 kez tekmeleme yaparak gevşetin. 2 dakika boyunca bunu uygulayın.

22. Değişimli Bacak Tekmesi

Düz ve sert bir yüzeye karnınızın üstünde uzanarak başlayın. Maksimum düzeyde vücudunuzu gerin. Sağ kolunuzu yerden birkaç santim kaldırın ve eşzamanlı olarak dizinizi bükmeden sol bacağınızı mümkün olduğu kadar yukarı kaldırın. Birkaç saniye bu pozisyonda kalıp sonra başlangıç durumuna dönün.

Hareketi 15 kere tekrarlayın.

23. Yüzme

En azından haftanın 5 gününde birkaç saat yüzmek boyunuzu uzatmak için son derece faydalıdır. Bacaklarınızı, bedeninizi ve kollarınızı tam anlamıyla kullanmanızı sağlayan bir egzersiz olan yüzme kas gücünüzü geliştirir.

Dolayısıyla boyunuzu uzatmak istiyorsanız yüzme öğrenmeniz ve bunu uygulamanız önerilir.

24. İp Atlama

Boy ile yakından ilgili olan büyüme faktörü söz konusu olduğunda ip atlama yukarıda anlatılan egzersizlerden daha az önemli değildir.

25. Hızlı Koşmak

Hızlı koşmak da aynı şekilde boy uzamasına yardımcı egzersizlerden biridir.

Bu egzersizler boyunuzu uzatmak için size kesinlikle yardımcı olacaktır. Ama başarının anahtarı bunları düzenli ve sürekli  olarak yapmakta yatar. Ayrıca bu egzersizlerin yoğunluğu ve süresi yavaş yavaş artırılmalıdır.

Egzersizlerden en iyi sonuçları almak için dengeli bir diyet ile kombine edilmelidir.

Boy uzatma konusunda daha detaylı bir kaynak istiyorsanız size bir e-kitap seti önereceğim:

90 Günlük Uzama Programı E-Kursu

En güncel boy uzatma egzersizlerinin, büyüme hormonu artırma tavsiyelerinin ve beslenme programlarının yer aldığı özel bir e-kurs var.

90 Günlük Uzama Programı” isimli e-kursa mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

Büyüme hormonu üretimini en az 10X artıracak gizli ipuçları, egzersiz programları ve beslenme tavsiyeleri bu e-kursta…

Buradan inceleyebilirsiniz!

Boy Uzatmak İçin En Etkili 25 Egzersiz – 2 1

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.